top of page

 

 

Orientální tanec

Orientální tanec, v Evropě nazýván břišní tanec, ačkoliv v arabštině jeho název zní "Raqs Sharqi" (tanec východu), je alternativní pohybová aktivita pro ženy, která není omezena věkem, postavou, výkonností ani talentem a dokonce je vhodná i v těhotenství (samozřejmě pokud těhotenství probíhá normálně a tanec je správně prováděn).

Břišní tanec zahrnuje všechny částí těla, od chodidel po konečky vlasů. Většina pohybů vychází ze středu těla. Páteř je pevnou osou, kolem které krouží pánev a hruď. Pohyby se šíří tělem v rytmických vlnách – tělo samo se stává tanečním prostorem, tanečnice tančí uvnitř vlastního těla. Krása břišního tance netkví v síle tanečnice, nýbrž v její schopnosti ovládat své svaly. Právě díky umění selektivního zapojení svalů vypadají vibrace předváděné zkušenými tanečnicemi tak lehce a nenuceně.

 

Západního člověka tradičně charakterizuje málo pružná pánev. Běžný postoj mnoha lidí je odrazem ideálního vojenského postoje : prsa ven a břicho dovnitř. Procvičování pánve otevírá vitální oblasti dolní části páteře a tím uvolňuje proud energie. Aktivní pohyby pánve zvyšují svalový tonus a zrychlují krevní oběh, proto mají příznivý vliv na celé tělo. Vlnivé pohyby, kroužení a vibrace zlepšují pružnost, podporují rytmické a koordinované dýchání, ukotvují správnou pozici tělesného středu a zmírňuji menstruační křeče a bolestivé pocity v těhotenství. Tanec pomáhá těhotným ženám, aby se připravily na porod, lépe se seznámily se svým tělem a naučily se používat břišní a pánevní svaly.

Smyslem cvičení není to, abyste se rychle naučily co možná nejdokonaleji tančit, nýbrž to, abyste se naučily cítit své pohyby a vnímat své fyzické a emoční reakce jako spojité nádoby. Seznamte se s vlastním tělem a poznáte jeho omezení. Dejte svému tělu čas, aby si vypěstovalo svaly potřebné k břišnímu tanci. I když se vám bude zdát, že neděláte pokroky, vaše tělo se učí. Na začátku nácviku je právě důležité, abyste se pohybovala přirozeně a nestarala se o to, zda pohyby provádíte „dokonale“. Základní figury tance se mohou kombinovat v mnoha různých variacích. Žena by se měla zcela poddat tanci a svým pocitům. Nejsou stanoveny žádné neměnné krokové sekvence, podstatou břišního tance je pohybová improvizace.

 

Břišní tanec vyžaduje, aby tanečnice byla zabydlená ve svém těle, které je pevně spojené se zemí a aby tento svůj prostor plně ovládala. Nesmí se stydět a skrývat své ženské tvary a tvůrčí mateřskou sílu, kterou její tělo představuje. Žena, která chce tančit břišní tanec, musí být spokojená se svým tělem a jeho pohyby. Mnoha ženám také břišní tanec nabízí způsob, jak se vypořádat s kulturou, která prosazuje diktát vyzáblého těla a ženskou roli omezuje na tichou a křehkou okrasu.

Břišní tanec dokáže ženu osvobodit a uvolnit a dovést ji k uvědomění vlastní krásy a smyslnosti. Tanečnice se naučí si svého těla vážit a také o ně bude pečovat. Břišní tanec jemným, ale komplexním způsobem posiluje celé tělo a navíc díky pozitivnímu probouzení sebedůvěry harmonizuje i duši.

(Zdroj: P.Coluccia, A.Paffrath, J.Pütz: Umění břišního tance)

  • Facebook Long Shadow
  • Twitter Long Shadow
  • YouTube Long Shadow
  • SoundCloud Long Shadow
HAVE FUN
BE SAFE

 

&

bottom of page